FORUM PORTALU ALKOHOLIZM.AKCJASOS.PL Strona Główna FORUM PORTALU ALKOHOLIZM.AKCJASOS.PL
warto rozmawiać...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dyskusja nad krokiem 4
Autor Wiadomość
romcio 
Administrator


Pomógł: 7 razy
Wiek: 60
Dołączył: 24 Gru 2006
Posty: 656
Wysłany: Nie 28 Maj, 2017 08:52   Dyskusja nad krokiem 4

Zrobiliśmy gruntowny i odważny obrachunek moralny.

Jak rozumiem krok IV AA i jak go stosuję w życiu?
_________________
Najlepszym i najskuteczniejszym udziałem w poprawianiu świata jest odnalezienie spokoju w sobie samym.
 
 
szpinak
Gość
Wysłany: Wto 30 Maj, 2017 17:29   

Zrobiłem gruntowny obrachunek moralny tak jak mi mój sponsor przekazał. Z uczciwością w gotowości i z otwartym sercem. Pomodliłem się i zrobiłem tabelką. Nie pamiętam jak długo to trwało. Rachunek był dla mnie. Nie na ocenę. Pokazał mi moje wady, kurcze wszystkie z 7 grzechów głównych i jeszcze parę.
Pomodliłem się za wszystkich do których miałem urazę i ufffff. Puściło. Ogromna ulga.
 
 
Gość

Wysłany: Śro 31 Maj, 2017 14:29   

dowiedziałam sie ze tak wszechobecna dla mnie uraza jest pychą i muszę nad tym pracować, dowiedziałam się ze jeśli ktoś mnie obraził, to jest to moja wina, i rozpisywałam w pokorze swoje wady. Spojrzałam na wady bliskich mi osób w kontekście swoich wad, i dostrzegłam swój wkład w to co mnie spotkało. To bardzo ważne ponieważ do tej pory sądziłam że to co mnie spotyka jest ponad moją wolną wolę, że jestem ofiarą , tylko ofiarą,
 
 
deratyzator 
moderator

Pomógł: 9 razy
Dołączył: 26 Paź 2017
Posty: 1816
Wysłany: Sob 10 Lut, 2018 23:32   

Egoizm, egocentryzm, nieuczciwość, uraza i lęk. To najważniejsze wady, które zobaczyłem po napisaniu tabeli uraz. Uraz do ludzi, instytucji i ... Oczywiście moje urazy to często pycha. Uraza jest niebezpieczna dla nie alkoholika, dla alkoholika to często powrót do picia. W WK napisano o ciągłej urazie. Dzisiaj staram się szybko pozbywać uraz. Jeżeli ktoś mnie ,,skrzywdzi" lub wydaje mi się, że mnie skrzywdził. Staram się jak najszybciej mu wybaczyć i pomodlić za tą osobę. Działa. :-D :-D :-) :-)
_________________
Nie walczę z nikim i niczym

Poglądy, które prezentuje nie są oficjalnym stanowiskiem Wspólnoty Anonimowych Alkoholików
 
 
 
deratyzator 
moderator

Pomógł: 9 razy
Dołączył: 26 Paź 2017
Posty: 1816
Wysłany: Nie 24 Cze, 2018 12:57   

Jeden z przyjaciół stawia teraz czwarty krok. Szukając wad, znalazł w internecie między innymi takie, obżarstwo, lenistwo. Czy obżarstwo to wada czy uzależnienie? :shock:
A lenistwo? Program ,,potępia" pracoholizm i takie powiedzenia- daj czas czasowi, nie wszystko na raz, poczekaj, pomyśl, rozwiązanie przyjdzie, aowskie 5 minut. Hm. Czy ten program Wspólnoty nie namawia do lenistwa??, kontemplacja, medytacja :-D :-D :-D
_________________
Nie walczę z nikim i niczym

Poglądy, które prezentuje nie są oficjalnym stanowiskiem Wspólnoty Anonimowych Alkoholików
 
 
 
deratyzator 
moderator

Pomógł: 9 razy
Dołączył: 26 Paź 2017
Posty: 1816
Wysłany: Sob 06 Paź, 2018 22:46   

,,. W którym miejscu Wielkiej Księgi albo "12x12" kładzie się nacisk aby siebie stawiać na pierwszym miejscu listy napraw? W którym miejscu jest w naszych instrukcjach napisane, że "nie można kochać dopóki nie pokochamy siebie", że "nie możemy przebaczyć póki nie przebaczymy sobie". Gdyby te wyobrażenia były istotą programu AA nasza Wielka Księga nie podkreślałaby "przedkładania potrzeb innych" a "12x12" nie kładłaby nacisku na to byśmy przebaczali innym jeśli szukamy przebaczenia dla siebie. Jako podejście terapeutyczne dla "leczenia zranionej osobowości", dla pomocy alkoholikom aby "czuli się dobrze ze sobą", wyobrażenia te są z pewnością użyteczne i właściwe, ale czy musimy rozwadniać zwyczajne i proste wskazówki, które pomogły tysiącom alkoholików powrócić do zdrowia być może " mniej bolesnymi technikami". Nasz podstawowy cel czyli " pomoc alkoholikowi w powrocie do zdrowia" jest prosto przedstawiony w Wielkiej Księdze: SŁUŻYĆ BOGU I INNYM LUDZIOM."
Znalezione w sieci :-D :-D :-D
_________________
Nie walczę z nikim i niczym

Poglądy, które prezentuje nie są oficjalnym stanowiskiem Wspólnoty Anonimowych Alkoholików
 
 
 
deratyzator 
moderator

Pomógł: 9 razy
Dołączył: 26 Paź 2017
Posty: 1816
Wysłany: Sob 23 Mar, 2019 22:42   

Grapevine April 2001 tłumaczenie nieautoryzowane

,,Jak często słyszeliście: "Wiem, że powinienem zacząć czwarty krok, ale jestem przerażony"?. Znam ludzi we Wspólnocie, którzy potrafią działać zdecydowanie. Ale weź tych gotowych na wszystko bohaterów i zasugeruj, że jest czas robić 4 Krok a okaże się, że nigdy nie widziałeś takiej ogromnej powściągliwości, takiej ostrożności, braku humoru, przerażenia. :553: Skąd bierze się ten paniczny strach? :553: Czy w jakiś sposób nieświadomie podsycamy ten lęk? Czy zrobiliśmy z Czwartego Kroku coś, co zupełnie nie przypomina pierwotnej metody? Czasami wydaje się, że znaleźliśmy sposób lekceważenia skutków naszej choroby po to aby uniknąć 4 Kroku. Na przykład, kiedy nowicjuszka mówi swojej sponsorce, że boi się zabrać do 4 Kroku, ta, mająca najlepsze intencje sponsorka mówi chcąc jej pomóc: "nie przejmuj się", albo: "wstrzymaj się przez kilka lat" :shock: . Dlaczego? Żeby została drażliwa, niespokojna i niezadowolona przez kolejne dwa lata? Czasami zabieramy się do 4 Kroku zupełnie nie od tej strony. Skąd bierze się sugestia? "Napisz swoją historię "? Tylko niewielu z nas ma czas, aby napisać autobiografię. I nawet, jeżeli to zrobimy, ile z tego będzie zawierać prawdziwą listę uraz, lęków i poczucia winy, których mamy się pozbyć?. Różne publikacje o zdrowieniu rozpowszechniają wielostronicowe przewodniki obrachunku moralnego. Ale my, czy wypełniamy jakieś ankiety czy robimy obrachunek? Często znajdujemy tam pewien "przekręt". Nie zapomnij napisać także o swoich zaletach :shock: - dlaczego? Czy znasz kogokolwiek, kto upił się z powodu swoich zalet? :shock: Czy ktokolwiek chciał kiedyś się ich pozbyć? :-D Czy 5 Krok mówi, że wyznaliśmy istotę naszych zalet? :shock: Możliwe, że nasza choroba znalazła skuteczny sposób rozwodnienia, ominięcia tego kroku. Czy nie powinniśmy trzymać się sposobu Billa W. Zalety nie należą zaś do bilansu. Bill W powiedział /taśmy magnetofonowe/, że jednym z powodów opublikowania Wielkiej Księgi było wyraźne pokazanie czarno na białym, że od obrachunku moralnego nie można się wywinąć. Nigdzie w 4 Kroku w Wielkiej Księdze, nie ma żadnej wzmianki o słowie "zalety" :568: . Czy tak być może, że jeszcze pijani, robimy wszystko, aby wywinąć się od niezbędnej metody? :evil: :shock: :evil: Tak jest z 4 Krokiem. Możemy go zrobić jednym z dwóch sposobów. Prostą drogę wyznaczają strony 63-71 Wielkiej Księgi (BB)"
_________________
Nie walczę z nikim i niczym

Poglądy, które prezentuje nie są oficjalnym stanowiskiem Wspólnoty Anonimowych Alkoholików
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 9