FORUM PORTALU ALKOHOLIZM.AKCJASOS.PL Strona Główna FORUM PORTALU ALKOHOLIZM.AKCJASOS.PL
warto rozmawiać...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przemoc słowna
Autor Wiadomość
jobael
[Usunięty]

  Wysłany: Nie 27 Lut, 2011 19:20   Przemoc słowna

Co to jest przemoc słowna?

Przemoc słowna polega na obrażaniu, żartowaniu, komentowaniu w przykry sposób zachowań i słów drugiej osoby. Uwagi mogą być wypowiedziane agresywnie, ale także z uśmiechem. Czasem po „delikatnym” ataku czujemy się źle i sami do końca nie wiemy, co nas uraziło. Celem napastnika jest spowodowanie, że ofiara poczuje się winna, gorsza, upokorzona. On sam czuje się wtedy lepiej. Może także używać przemocy słownej do karania.

Jeżeli atak był jednorazowy, a napastnik to dla ciebie obca osoba, łatwiej jest sobie poradzić. Gdy pozostajemy w bliskiej relacji z napastnikiem, długotrwała przemoc słowna może mieć bardzo poważne konsekwencje: obniża się samoocena ofiary, czuje się ona zagrożona i niepewna. Trzeba zwracać uwagę na niepokojące sygnały i nie pozwalać na obraźliwe zachowania, mieć szacunek do samego/samej siebie

http://www.psychotekst.pl/artykuly.php?nr=78
 
 
agness 
przyjaciel forum


Pomogła: 1 raz
Wiek: 39
Dołączyła: 24 Lut 2011
Posty: 103
Skąd: No
Wysłany: Nie 27 Lut, 2011 23:18   

Co z napastnikiem,krzywdzi bo sprawia mu to przyjemnosc,czy robi to bo czuje sie silniejszy od ofiary a moze sam ma jakis problem,ktorego nie dzwiga?
_________________
Ludzie sami nie wiedza ile moga...
 
 
 
dodi13 
przyjaciel forum



Pomógł: 27 razy
Wiek: 57
Dołączył: 25 Mar 2008
Posty: 2434
Skąd: Wars&Sawa
Wysłany: Pon 28 Lut, 2011 09:12   

Z moich obserwacji wynika , że wiele osób wyniosło to dziadostwo z domu.Od małego byli wychowywani w atmosferze wrzasku i krzyku z byle powodu.Widuję to w swoim otoczeniu.Takie osoby potrafią się często świetnie maskować, ale wcześniej czy póżniej agresja słowna wyssana z mlekiem matki wypływa, obnażając przy okazji naturę egoisty.
_________________
„Jaki świat sobie stworzysz, w takim będziesz żył”
 
 
 
Angelika 
przyjaciel forum



Pomogła: 26 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 29 Cze 2010
Posty: 1053
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon 28 Lut, 2011 17:54   

jobael napisał/a:
Przemoc słowna polega na obrażaniu, żartowaniu, komentowaniu w przykry sposób zachowań i słów drugiej osoby. Uwagi mogą być wypowiedziane agresywnie, ale także z uśmiechem. Czasem po „delikatnym” ataku czujemy się źle i sami do końca nie wiemy, co nas uraziło. Celem napastnika jest spowodowanie, że ofiara poczuje się winna, gorsza, upokorzona. On sam czuje się wtedy lepiej. Może także używać przemocy słownej do karania.

Jeżeli atak był jednorazowy, a napastnik to dla ciebie obca osoba, łatwiej jest sobie poradzić. Gdy pozostajemy w bliskiej relacji z napastnikiem, długotrwała przemoc słowna może mieć bardzo poważne konsekwencje: obniża się samoocena ofiary, czuje się ona zagrożona i niepewna. Trzeba zwracać uwagę na niepokojące sygnały i nie pozwalać na obraźliwe zachowania, mieć szacunek do samego/samej siebie


cięzko mi dopuścic ta mysl do siebie.Gdy ostatnio bylam na terapi moj terapeuta powiedzial ze to jest znecanie psychiczne.Czy to to samo?
_________________
"Wczorajszy dzień jest historią. Jutrzejszy dzień jest tajemnicą. Dzisiejszy dzień jest darem."
 
 
 
Angelika 
przyjaciel forum



Pomogła: 26 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 29 Cze 2010
Posty: 1053
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto 01 Mar, 2011 19:50   

Jobael bardzo dziękuje za ten artykuł.
_________________
"Wczorajszy dzień jest historią. Jutrzejszy dzień jest tajemnicą. Dzisiejszy dzień jest darem."
 
 
 
jobael
[Usunięty]

Wysłany: Wto 01 Mar, 2011 20:52   

Angelika napisał/a:
moj terapeuta powiedzial ze to jest znecanie psychiczne.Czy to to samo?

Tak, to jest to samo.
Cytat:
Jobael bardzo dziękuje za ten artykuł.

Bardzo proszę. Nie jestem skromna więc powiem, że to z Twojego powodu artykuł ten wkleiłam tutaj. Innym także przyda się, bo przemoc słowna czyli znęcanie towarzyszy nam na co dzień. Należy z tym rozprawiać się już zaraz, nie czekając, aż całkowicie opadniemy z sił i chęci do życia, a to przecież także prowadzi do picia.
 
 
Angelika 
przyjaciel forum



Pomogła: 26 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 29 Cze 2010
Posty: 1053
Skąd: Poznań
Wysłany: Śro 02 Mar, 2011 07:11   

Czytając ten artykuł.Jest tam jak radzic sobie z tym gdy ktos nas w taki sposób atakuje.I z przykroscia stwierdziłam że u mnie zadziałało by tylko jedno.Milczenie.Na reszte otrzymalabym jeszcze silniejszy atak.Jestem tego pewna.Wczoraj zostao mi wypomniane****** Ja Wszystko Tobie oddalem A Ty mi tak dziękujesz? Nic mi nie dalaś spokoju,ciszy,oparcia zupelnie nic. Wcześniej probowalam sie racjonalnie bronic.mówic ze ranią mnie te czy inne słowa-ale to wywoływało nie dosc ze jeszcze wiekszy atak to jeszcze tak (Nie wiem jak on to robi)powiedziany,delikatnie zmieniajacy temat ze to Ja czulam i czuje się winna!Kiedy bróbuje się bronić twierdzi że robie z siebie ofiare i kpi. Dla niego mam sie po prostu nie odzywać i wtedy wszystko bedzie ok.
jobael napisał/a:
a to przecież także prowadzi do picia.

To prawda,bo ile mozna,człowiek mysli upije się ,nie mam sil.Ja ich nie mam.Ale nie poddam sie Elu.Będe z całych sił walczyła o kazdy trzeżwy dzień.
Pozdrawiam Cię gorąco.
Pozdrawiam serdecznie równiez pozostałe osoby.
Artykuł bardzo wart przeczytania.
_________________
"Wczorajszy dzień jest historią. Jutrzejszy dzień jest tajemnicą. Dzisiejszy dzień jest darem."
 
 
 
Angelika 
przyjaciel forum



Pomogła: 26 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 29 Cze 2010
Posty: 1053
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob 05 Mar, 2011 18:40   

Co zrobic gdy juz nic zrobic nie mozesz.?gdy juz jestes tylko zwyklym kurzem.Gdy Jego osobowosc jest silniejsza,potęzna,a Ty zmiazdzona?
_________________
"Wczorajszy dzień jest historią. Jutrzejszy dzień jest tajemnicą. Dzisiejszy dzień jest darem."
 
 
 
rainbow kid 
przyjaciel forum



Pomógł: 16 razy
Dołączył: 22 Wrz 2008
Posty: 253
Wysłany: Nie 06 Mar, 2011 09:29   

Angela,

Jego osobowosc jest potezna tylko w twojej glowie i tylko dlatego, ze zdecydowalas sie w to uwierzyc. Prawda jest taka, ze jest slaby, uzalezniony i wyladowuje swoje leki i frustracje na tobie bo mu na to pozwalasz.

Tak samo z twoja osobowoscia - jest slaba, bo w to uwierzylas. To jest w duzej mierze kwestia wyboru.

Tym niemniej, dobra strategia na wiekszego przeciwnika jest unikanie walki. W tym przypadku poprzez wyprowadzenie sie od niego. Alternatywnie - mozna tez zaprosic do walki kogos jeszcze silniejszego zeby Ci pomogl. W tym przypadku to moze byc terapeuta/osrodek pomocy spolecznej/psychiatra/policja...
_________________
Zjawiska zaleza od poziomu, z ktorego sa przezywane.
 
 
jobael
[Usunięty]

Wysłany: Wto 26 Lip, 2011 23:36   

Jakie jest Twoje zdanie w tym temacie?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 9