FORUM PORTALU ALKOHOLIZM.AKCJASOS.PL Strona Główna FORUM PORTALU ALKOHOLIZM.AKCJASOS.PL
warto rozmawiać...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
9 krok
Autor Wiadomość
Jaskółka 
przyjaciel forum



Pomogła: 35 razy
Wiek: 53
Dołączyła: 04 Sie 2012
Posty: 2484
Wysłany: Śro 31 Maj, 2017 15:12   9 krok

Krok 9 Programu 12 Kroków Anonimowych Alkoholików
Zadośćuczyniliśmy osobiście wszystkim, wobec których było to możliwe, z wyjątkiem tych przypadków, gdy zraniłoby to ich lub innych.
_________________
Bo do moich marzeń potrzebni są ludzie ...
 
 
 
Jaskółka 
przyjaciel forum



Pomogła: 35 razy
Wiek: 53
Dołączyła: 04 Sie 2012
Posty: 2484
Wysłany: Śro 31 Maj, 2017 15:22   

Zaczęłam od najblizszch, bardzo ważna w tym kroku jest pokora, gdy zadoscuczyniając druga osoba potzrebuje wyjaśnić nieporozumienia i żuca oskarżeniami., Mozna się o sobie wiele dowiedzieć jak zatwardziały był nasz umysł kiedy swoją urazę stawialismy na pierwszym miejscu, Zadośćuczyniam do tej pory, kiedy dotarła do mnie wiadomość że dawna przyjaciółka ma do mnie zal, kiedy stałam się gotowa przeprosiłam ją, nie było to łatwe ale jakże potrzebne mojej duszy.

I na tym kroku zaprzestałam pracy na programie, nasilające się myśli samobójcze przeszkodziły. przestałam pisać w tabelkach urazy i wady . zaczęłam pracować nad poprawą swojej wartości. Pomogła mi terapeutka, mogłam do nie dzwonić kazdego dnia, szybko wróciłam do zdrowych ludzi.
_________________
Bo do moich marzeń potrzebni są ludzie ...
 
 
 
szpinak
Gość
Wysłany: Czw 01 Cze, 2017 06:59   

Zadośćuczyniłem wszystkim, o których pamiętałem, że ich skrzywdziłem i którym mogłem zadośćuczynić. Czasami jeszcze otwierają mi się szufladki i coś mi się przypomina i wtedy staram się zadośćuczynić jak najszybciej. Oczywiście jeżeli mam taką możliwość. Krok 9 to ostatni krok w którym rozliczałem się z moją przeszłością. Spełniły się obietnice programu Billa W zawarte w Wielkiej Książce. Został mi już tylko krok 10 - 12. :-D :-D :-D
 
 
deratyzator 
moderator

Pomógł: 9 razy
Dołączył: 26 Paź 2017
Posty: 1816
Wysłany: Wto 04 Wrz, 2018 20:41   

Krok IX zabrał mi ostatecznie wszystkie lęki. Zadośćuczyniłem tym, którym mogłem i o których pamiętałem. Zadośćuczyniłem na warunkach osób, które skrzywdziłem. Do postawienia tego kroku potrzebowałem sponsora. On mi podpowiedział jak mam je robić.
Czy zadośćuczyniłem wszystkim? Nie. Dwie osoby, które skrzywdziłem nie wiem gdzie mieszkają i jak je odnaleźć. Natomiast jestem gotowy prosić o wybaczenie ich jak i osoby, które mogłem skrzywdzić, a nie pamiętam dzisiaj tego :569: :-D :-D :-D :lol:
_________________
Nie walczę z nikim i niczym

Poglądy, które prezentuje nie są oficjalnym stanowiskiem Wspólnoty Anonimowych Alkoholików
 
 
 
JAN 
przyjaciel forum



Pomógł: 1 raz
Wiek: 67
Dołączył: 04 Kwi 2018
Posty: 673
Wysłany: Wto 04 Wrz, 2018 22:54   

deratyzator napisał/a:
Zadośćuczyniłem tym, którym mogłem i o których pamiętałem. Zadośćuczyniłem na warunkach osób, które skrzywdziłem.
,. możesz przybliżyć temat ?? :roll: że niby jak ?? :roll:
Czy prośba o wybaczenie jest zadośćuczynieniem ??? a może poniżająca skrucha z łezką w oczku jest zadośćuczynieniem ku uciesze ego poszkodowanego i radości ego złoczyńcy w roli skruszonej ofiary nałogu,... ojjjj deratyzatorku kochamy... wybacz mi te nie zbyt miłe słowa,. ale przestańmy wreszcie odgrywać te farsę teatralnych wygibasów życiowych, czas zakończyć te gierki. To co sie stało to sie nie odstanie.Nikt nic zrobić w tym względzie już nie może z tej jednej jedynej przyczyny nikt czasu nie cofnie a te przepraszanie proszenie to tylko gra ego,...nic więcej ,.. bardzo mi przykro :oops: Oczywiście ja tak uważam i nikt inny tak uważać nie musi. :-P
 
 
deratyzator 
moderator

Pomógł: 9 razy
Dołączył: 26 Paź 2017
Posty: 1816
Wysłany: Śro 05 Wrz, 2018 09:11   

Jan. Oczywiście mogę przybliżyć. :-D :-D :-D Prośba to nie jest zadośćuczynienie, oczywiste. Jak ja to robiłem- Osobę którą skrzywdziłem przeprosiłem za krzywdę, powiedziałem, że jestem alkoholikiem, nie piję tyle i tyle. Spytałem co mogę zrobić dla Ciebie bym mógł Ci zadośćuczynić? Oddać kasę którą ukradłem, pobiłem kogoś tam, oszukałem. Tek krzywdy fizyczne, psychiczne, finansowe, emocjonalne.
Bez klękania, użalania się nad swoją chorobą. Zadośćuczynienie ma właściwie pomóc mi :-D :-D :-D Oczywiście musze to zrobić z pokorą, nie upokorzeniem i najważniejsze ma to być szczere, uczciwe. Nie jest ważne, że ta osoba mnie skrzywdziła w moim mniemaniu bardziej. Tu chodzi o to co ja zrobiłem złego w stosunku do niej , a nie na licytowaniu się.
Nie ma też znaczenia czy ta osoba mi wybaczy czy nie. Chodzi o działanie o szczerą gotowość do zadośćuczynienia.
:-D :-D :-D
Na tym tak ogólnie polega ten IX krok.
Jest też zadośćuczynienie pośrednie i bezpośrednie ale to już inna bajka :-D :-D :-D
Dobrego dnia
_________________
Nie walczę z nikim i niczym

Poglądy, które prezentuje nie są oficjalnym stanowiskiem Wspólnoty Anonimowych Alkoholików
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 9