FORUM PORTALU ALKOHOLIZM.AKCJASOS.PL Strona Główna FORUM PORTALU ALKOHOLIZM.AKCJASOS.PL
warto rozmawiać...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zawsze wzywaj policję
Autor Wiadomość
flandra 
przyjaciel forum



Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 09 Wrz 2008
Posty: 218
Wysłany: Wto 16 Lis, 2010 02:52   Zawsze wzywaj policję

to tekst z tej audycji radiowej, ze znanym psychoterapeutą Pawłem Droździakiem (tak na szybko można go posłuchać mniej więcej od 50tej minuty tej audycji, trwa zaledwie parę minut)


Bardzo często spotykamy się ze stwierdzeniem, że policja nie pomaga, że wzywanie policji nie ma sensu - "Dzwoniłam, czy dzwoniłem no to przyjechali i pojechali, nic nie zrobili" itd.
Natomiast ja powiem, że należy wzywać. Policję należy wzywać za każdym razem. Należy wzywać dokładnie za każdym razem, kiedy nie dzieje się coś, ale kiedy czujemy się zagrożeni.

Policja ma obowiązek stworzyć taki dokument, który nazywa się niebieską kartą, to jest taka specjalna teczka, jak taką teczkę nam zakładają to w tym momencie wszystkie zgłoszenia związane z przemocą trafiają do tej teczki - niezależnie gdzie się przeprowadzimy, to zawsze pod tą teczkę jest to podpięte i w razie ewentualnej sprawy sądowej mamy już tego komplet. Nie musimy już tego gdzieś tam poszukiwać po jakichś (policyjnych) notatkach itd.
Jeśli jest założona niebieska karta przez policję, dzielnicowy ma obowiązek dwa razy w miesiącu odwiedzić taki dom i sprawdzić co się dzieje. Szybsza jest też reakcja na wszelkiego rodzaju doniesienia, zgłoszenia - bo oni (policja) też już wiedzą do kogo jadą.

W momencie kiedy dzieje się przemoc to należy po prostu dzwoniąc na policję już powiedzieć "proszę mieć ze sobą niebieską kartę", bo często policjant może tego nie mieć - "proszę mieć ze sobą niebieską kartę, bo będę żądał(a) założenia niebieskiej karty".
Bardzo często osoba, która jest ofiarą przemocy, może mieć takie oczekiwanie, nie do końca uzasadnione, że policja przyjdzie i zmieni sprawcę, czy też wytłumaczy, czy jakoś autorytem swoim tak zadziałała, że taki sprawca jak zobaczy, że tak policjant mu powie, że on nie powinien się tak zachowywać, to on to jakoś zmieni. No i kiedy to się nie dzieje, no bo sprawca nie zmienia swojego zachowania, policja przyjeżdża, spisuje jakiś protokół czy dokonuje jakiegoś krótkiego zatrzymania i na tym się kończy, no to jest to pewne rozczarowanie.
Natomiast trzeba sobie uświadomić jedną rzecz, że kiedy ktoś wchodzi i rozbija meble i przyjeżdża policja, to ten ktoś, nawet jeśli nie zostaje zatrzymany to przestaje rozbijać te meble na ten moment. On zatrzymuje swoje działania - i to jest konkretny sukces. On oczywiście nie zmienia się w kogoś kompletnie innego - na to nie ma co liczyć, ale jeśli raz po raz jest nauczony tego, że za każdym razem, kiedy zachowuje się w określony sposób, to my policję wezwiemy, to on się tego uczy i zaczyna się tego obawiać.

Bardzo często jest tak, że można obawiać się wezwania policji, żeby się taki sprawca nie zemścił. To co bym zalecał to próbę opuszczenia mieszkania i wezwania tej policji z zewnątrz, ale zawsze jej wezwania. Wśród ofiar pojawiają się takie stwierdzenia, że "on mi wtedy rozbije telefon", "on mi wyrwie telefon" - trzeba mieć po prostu drugi telefon, niestety. Trzeba wezwać policję za każdym razem i rzeczywiście to się bardzo opłaci. Jeżeli jest tak, że sprawca się tego wyuczy, że za każdym razem ta policja jest wezwana, choć oczywiście całkowicie problemu nie usuwa, to naprawdę ma duży sens. Mamy prawo to robić, mamy prawo to robić nawet jeśli nie mamy skończonych 18 lat i to należy robić. Nawet jeśli to się nie dzieje, ale czujemy się zagrożeni, wiemy,że to ma się zdarzyć za chwilę.Majka napisała: "nie tylko wzywać policję, ale także robić obdukcję bo to dodatkowe dowody".
_________________
"najważniejsza na świecie jest miłość, wolność i prawda" Wojciech Eichelberger
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 9